Oxybrazja, dermabrazja wodno-tlenowa, peeling wodno-tlenowy… Zabieg ten określany jest na wiele sposobów, jednak co to jest?
To rodzaj peelingu, gdzie czynnikiem złuszczającym jest strumień rozproszonych kropelek soli fizjologicznej i powietrza, emitowany pod ciśnieniem przez urządzenie.
Czynniki, które są wykorzystywane w zabiegu to:
Po pierwsze sól fizjologiczna – sterylny roztwór chlorku sodu w wodzie (0,9%) o stężeniu identycznym ze stężeniem płynów ustrojowych w organizmie ludzkim. Jest substancją neutralną dla organizmu i nie wywołuje podrażnień ani skutków ubocznych. W zabiegu oxybrazji daje efekty nawilżenia, zmiękczenia i wygładzenia, a skóra staje się aksamitna w dotyku.
Po drugie powietrze – nie bez powodu w oxybrazji wykorzystywane zostało sprężone powietrze. Jak wiadomo w jego skład wchodzi ok. 21% tlenu, który jest nam niezbędny do życia. Jeżeli nasza skóra nie oddycha – pogarsza się jej stan. Staje się sucha, mało elastyczna, szara i w konsekwencji pomarszczona. W dzisiejszych czasach jest to powszechny problem, gdyż na co dzień przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach, żyjemy w zanieczyszczonym środowisku, pełnym toksyn i chemii. Oxybrazja daje nam możliwość dotlenienia, rozjaśniona skóry oraz ujednolica jej koloryt. W tym momencie nasuwa się nam pytanie: więc dlaczego nie korzystać z czystego tlenu? Odpowiedź jest bardzo prosta zabieg oxybrazji jest kierowany do wszystkich, a niestety tlen w nadmiernych ilościach powoduje powstawanie wolnych rodników, które uszkadzają białko (kolagen i elastynę), błony komórkowe, a nawet DNA. Dlatego połączenie tych dwóch naturalnych czynników daje nam najbezpieczniejszą metodę złuszczania, którą bez obaw możemy zastosować u tych osób, które przez problemy np. z naczynkami czy trądzikiem były dyskwalifikowane przy innych zabiegach złuszczania. Zabieg oxybrazji jest wykonywany metodą bezdotykową, nie dochodzi do bezpośredniego kontaktu urządzenia ze skórą. Dzięki temu zabieg jest w 100% higieniczny i bezpieczny. W trakcie zabiegu odczuwalny jest kojący chłód, który łagodzi podrażnienia, obkurcza pory, zmniejszając ich widoczność oraz napina mięśnie twarzy poprawiając jej owal. Skóra jest widocznie wygładzona, rozjaśniona i odświeżona, doskonale przygotowana do makijażu, który idealnie będzie się utrzymywał na twarzy, a także kolejnych zabiegów leczniczych i pielęgnacyjnych.
Możliwości zastosowania oxybrazji:
- Odnowa komórek
- Cera tłusta, łojotokowa i mieszana
- Trądzik pospolity, zaskórnikowy
- „Cera palacza”
- Poprawa efektywności zabiegów pielęgnacyjnych
- Nadmierne rogowacenie
- Fotostarzenie
- Zabiegi odmładzające
- Cellulit
Terapia skór tłustych i trądzikowych:
- Cera tłusta ma kolor szarożółty, zazwyczaj jest dość gruba, a jej powierzchnia błyszcząca.
- Widoczne są na niej ujścia gruczołów łojowych w postaci rozszerzonych porów z zaskórnikami.
- Jest słabo ukrwiona, a sebum jest wydzielane w nadmiernej ilości.
- Przy tego rodzaju cerze należy zwracać szczególną uwagę na zmniejszenie grubości warstwy rogowej, regulację wydzielniczą gruczołów łojowych oraz poprawę ukrwienia skóry.
Podstawą niwelacji problemów towarzyszących tłustej skórze są zabiegi złuszczające. Oxybrazja jest szczególnie zalecana do redukcji nadmiernie zrogowaciałego naskórka, gdyż bardzo skutecznie usuwa martwe komórki, pozostawiając skórę gładką i jednolitą. Ponadto niweluje zaskórniki oraz zwęża pory. Wykonanie serii zabiegów sprzyja również redukcji blizn potrądzikowych, wygładza i wyrównuje strukturę skóry.
Zabiegi odmładzające, redukcja objawów fotostarzenia:
- Skóra taka jest bardziej gruba, sucha, szorstka i zrogowaciała, gdyż promieniowanie pobudza komórki skóry do podziałów i przyspiesza proces rogowacenia naskórka.
- Promienie UVA sięgają aż do poziomu skóry właściwej i powodują niekorzystne zmiany w fibroblastach oraz działają niszcząco na wytwarzane przez fibroblasty włókna kolagenu i elastyny.
- Nieregularne przebarwienia skóry – często w wyniku nadmiernego przebywania na słońcu bez ochrony lub korzystania z solarium dochodzi do zaburzenia działania melanocytów. Ciemniejsze, nieregularne plamy, zwykle pojawiają się na twarzy, dłoniach, dekolcie, czyli częściach ciała najczęściej poddawanych działaniu słońca.
Efekty zabiegów oxybrazji:
- Uzyskujemy rozjaśnienie skóry i poprawę jej kolorytu
- Sól fizjologiczna wygładza i zmiękcza naskórek
- Wpływa pozytywnie na odmłodzenie skóry, redukuje zmarszczki oraz objawy fotostarzenia
- Ponadto, wyrównuje nierównomierną pigmentację skóry i poprawia elastyczność skóry.
- Już po pierwszym zabiegu widoczne jest rozjaśnienie cery i ujednolicenie kolorytu
Zabiegi antycellulitowe:
- Oxybrazja może być stosowana pomocniczo w terapii antycellulitowej
- Sól fizjologiczna wyrzucana na skórę pod wysokim ciśnieniem daje efekt mikromasażu tkanek
- Dochodzi do stymulacji układu limfatycznego, szybszego przepływu limfy, eliminacji toksyn i produktów przemiany materii
- W efekcie zmniejszeniu ulegają obrzęki, skóra jest wygładzona
- Dodatkowo występujący proces złuszczenia warstwy rogowej sprzyja lepszej absorpcji preparatów kosmetycznych
Oxybrazja – rezultaty
Oxybrazja daje wspaniałe i natychmiastowe efekty. Doskonale redukuje nadmiernie zrogowaciały naskórek, gdyż bardzo skutecznie usuwa martwe komórki. Sól fizjologiczna pod ciśnieniem powoduje odrywanie się zrogowaciałych komórek od powierzchni skóry, pozostawiając ją gładką i jednolitą. Ponadto oxybrazja skutecznie oczyszcza ujścia gruczołów łojowych, niweluje zaskórniki oraz zwęża pory. Wykonanie serii zabiegów sprzyja również redukcji blizn potrądzikowych, wygładza i ujednolica strukturę naskórka. W trakcie zabiegu odczuwalny jest kojący chłód, który łagodzi podrażnienia, obkurcza pory, zmniejszając ich widoczność oraz napina mięśnie twarzy poprawiając jej owal. Skóra jest widocznie wygładzona, rozjaśniona i odświeżona, doskonale przygotowana do makijażu, który idealnie będzie się utrzymywał na twarzy.
Oxybrazja wpływa pozytywnie na odmłodzenie skóry, redukując drobne zmarszczki. Działanie mechaniczne, jakim jest strumień soli fizjologicznej pod odpowiednio wysokim ciśnieniem, stymuluje komórki skóry do odnowy i pobudza krążenie, co niesie za sobą poprawę odżywienia i dotlenienia skóry.